Shining Star Award

2020 BAPTIST SHINING STAR AWARD RECIPIENTS (325)

4.33 is 90th Percentile
325 Leaders


The Baptist Shining Star is an award to recognize those individual  leaders who have led their teams to achieve top decile performance.

Team members who are a part of these work groups:

  • Possess a strong sense of team
  • Are proud to tell others they work for this organization
  • Committed to the overall success of the organization
  • Willing to work harder and longer hours if necessary
  • Highly productive
  • Know what is expected of them
  • Feel valued
  • Effective in meeting the demands of their jobs
  • Trust management
  • Feel like they are making a difference


2020 BAPTIST SHINING STAR AWARD

Baptist Cancer Center

  • Baptist Cancer Center – Joseph Vernon
  • Tumor Registry Baptist Cancer – Anna Derrick

BMC-Attala

  • CAH Baptist Medical Clinic Koscius – Sheila Bentley-Snow
  • CAH MedSurg – Lisa Jones
  • CAH Med Surg – Allison Schuler
  • CAH Patient Financial Services – Mollie Ellington

BMC-Calhoun

  • Respiratory Therapy – Vickie Yarbrough

BMC-Leake

  • CAH Emergency Room – Tara Hall
  • CAH Facility-Patient Towers – Braxine Mclemore
  • CAH Med Surg – Michael Johnston
  • CAH Patient Financial Services – Shelia Vincent
  • CAH Radiology-Diagnostic – Kanisha Simmons

BMC-Yazoo

  • CAH Respiratory Therapy – Jessica Carpenter
  • CAH Radiology Diagnostic – Stefanie Dendy
  • CAH Security – Dennis Moulder

Baptist Medical Group

  • CBO – Dana Covington
  • CBO – Kimberly Morrison
  • CBO Coding – Kelly Grubbs
  • CBO Registration – Yvette Johnson
  • Cordova Minor Med – Shirley Robinson
  • Data Mgmt Corporate BMG – Cheryl Thorne
  • East Memphis OH ML Memphis Lung – Renee Hackney
  • East Memphis OH ML Memphis Lung – Amber Poley
  • eICU – Stephanie Christopher
  • Forest Hills – Mary Jones
  • GTR Graduate Medicine Residency Clinic-GME- Frances Buckner
  • GTR Internal Medicine & Pediatrics – Frances Buckner
  • GTR Pulmonary – Bobby Lawson
  • Hospitalists DeSoto – Paulette Coston
  • Hospitalists Memphis – Paulette Coston
  • Internal medicine Assoc – Emily Beller
  • Memphis Breast Care – Jerri Jackson
  • Memphis Internal Medicine – Theresa Stewart
  • Memphis Primary Care BMG – Pamela Petrey
  • MG IS Corporate – Ryan Mills
  • OCC Physical Therapy BMG – Teresa McGoldrick
  • Surgical Associates of Martin OH – Patsy Duncan
  • Therapy BMG – Teresa McGoldrick

BMG-Jackson

  • Administration-Clinical – Mary Reedy
  • Brandon FM Clinic – Pamela Pilgrim
  • CBO Jackson PB – Donna Zych-Poppaw
  • Dogwood FM Clinic – Pamela Pilgrim
  • Heart Clinic MBMC – Lori Hill
  • PC Richland – Molly McDonough
  • Physical Therapy Clinton – Troy Walters
  • Physical Therapy Madison – Jason Reeves
  • PT HH Clinic – Charles Herrington

BMH-Boonville

  • Facility Patient Towers – Tina McKinney
  • Operating Room – Edith Boren
  • Physical /Occupational /Speech Therapy – Stephenie Brady
  • Rad Diagnostics – Teresa Botts
  • Respiratory Therapy – Anneliesa Bennett

BMH-Carroll County

  • Accounting Services – Sharron Holland
  • Administration – Susan Breeden
  • Admissions – Angela Jones
  • Facility Patient Towers – John Jowers
  • Med/Surg 61101 – Anna Kilburn
  • Nursing Admin – Kimberly Sanders
  • O/P Center-Radiology – Ricky Scott
  • Pharmacy – Nina Smothers
  • Physical/Physical Therapy-OP Rehab/Occupational/Speech Therapy – Julia Bartholomew
  • Quality Improvement – Kathy Bennett
  • Rad Diagnostic – Brad Cary
  • Respiratory Therapy – Jason Bynum
  • Rural health Clinic – Amy Campbell

BMHCC-Corporate

  • Accounts Payable – Tracy Gordon
  • Administration – Paul DePriest
  • Baptist Health Wellbeing – Lia Lansky
  • Baptist Onecare – Christopher Hopper
  • Cardiac Registry – Keesha Medley
  • Center for Good Grief – Angela Kelly
  • Centralized Transcription – Suzette Myers
  • Clinical Doc Integrity – Starlett Collier-James
  • Clinical Doc Integrity – Tonya Mitchell
  • Coding – Robin Baker
  • Coding – Kellie Hodges
  • Coding – Karen Miller
  • Coding – Lisa Simon
  • Communications – Kimmie Vaulx
  • Enterprise Reporting Analytics – Vernita Thornton
  • G&A – Mississippi – Chris Anderson
  • G&A Metro – Randy King
  • Him – Patricia Langenfelder
  • HIM Metro – Sandra Gregory
  • HRD Adminstration – Nancy Averwater
  • HRD Benefits – Sharon Ewing
  • HRD Employee Health Service – Lesley Heckaman
  • HRD Employment Services – Carol Farris
  • IS Application Services – Brian Beyer
  • IS Application Services – Carolyn Hicks
  • IS Application Services – Linda Swain
  • IS Jackson Corp – Niko Johnson Barnes
  • IS Technical Services – Kimberley Bay
  • IS Technical Services – Kenneth Brandon
  • IS Technical Services – Timothy Donaldson
  • IS Technical Services – John Putnam
  • Metro Radiology Pacs – Jay Smith
  • Nursing Admin – Susan Ferguson
  • Radiology Administration – Michael Bruce
  • RBO Jackson – Valencia Dunson
  • Reimbursement – Petra Dodd
  • Revenue Process & Analysis – April Brown
  • Supply Chain Operations – John Finger
  • Supply Chain Operations – Roger Holmes

BMH-Collierville

  • Admissions – LaTonya Turner
  • Ambulatory Clinic – Leslie Dunlap
  • Neuro Sleep Disorder – Joel Thomasson
  • Nursing Office – Emily Horvath
  • Pathology General – Mary Cline
  • Pharmacy – Dennis Roberts
  • Physical Therapy – Dwana Desanctis
  • Post Anesthesia Care Unit – Leslie Dunlap
  • Rad CT – Jay Smith
  • Respiratory Therapy – Debby Spray

BMH- Crittenden

  • Operating Room – Stephen Earnshaw
  • Rad Diagnostics – Daniel Massey

BMH-DeSoto

  • Administration – Brian Hogan
  • BCC Southaven – Toni-Ann Koren
  • Cardiac Lab – Lisa Miller
  • Cardiac Rehab – Donna Ray
  • Electrophysiology Lab – Lisa Miller
  • Gastrointestinal Lab – Patti Beasley
  • Information Systems BMH DeSoto 5160
  • Labor & Delivery – Penny Wheeler
  • Matl Mgmt General Stores – Lynda Strickland
  • Nursery – Lori Porter
  • Nursing Admin – Randy White
  • Nursing Clinical Development – Cheryl Berry
  • Nursing Office – Donna Ray
  • Nursing Office – NursingAdmin 5160
  • Nursing Student Program-DCMed/SurgObservation 5160
  • Occupational Therapy – Anne Mize
  • Operating Room – Barbara Dison
  • Outpatient Departmenty – Molly Dyer
  • Path Blood Bank – Tamara Bryant
  • PDC Mammography – Donna Hoppe
  • Physical Therapy – Anne Mize
  • Post Anesthesia Care Unit – Patti Beasley
  • Pre/Post Cath – Lisa Miller
  • Quality – Mary Burr
  • Rad CT – Jennifer Davis
  • Rad Diagnostics – Jennifer Davis
  • Rad MRI – Donna Hope
  • Rad Nuclear Medicine – Donna Hoppe
  • Rad Ultrasound – Donna Hoppe
  • Radiation Oncology – Patricia Wyatt
  • Rehab Services Admin – Evonne Hedrich
  • Security – David Mitchell
  • Speech Therapy – Anne Mize
  • Surgery Suppllies – Barbara Dison
  • Transportation – Priscilla Jones-Hassell

BMH-Golden Triangle

  • Administration – Paul Cade
  • Cardiac Lab – Kayla Pruitt
  • Linen – Carl Powe
  • Med/Surg 5th Floor Patient Towers – Brandy Bryant
  • Med/Surg Obstetrics – Bradley Rhodes
  • Nursing Admin – Bridgett Alexander
  • Nursing Clinical Development – Brandie Beard
  • Oncology – Rebecca Brown
  • Path General – Melissa Gilmore
  • Pharmacy – Elijah Hilton
  • Pharmacy Retail – Elihjah Hilton
  • Physical Therapy – Rhonda Thomas
  • Post Anesthesia Care Unit – Lisa Jeffcoat
  • Progressive Care Center – Ashley Chism
  • Psychiatric Unit – Kellie McKnight
  • Quality Improvement – Belinda Sanderson
  • Rad Diagnostic – Bradley Mize
  • Radiology Oncology – Sherrie Jones
  • Respiratory Therapy – Leslie Albright
  • Skilled Nursing Facility – Brandy Bryant
  • Surgery Outpatient – Cynthia Stacy
  • Transportation – Bradley Mize

BMH-Memphis

  • Administration – Dana Dye
  • Advanced Disease Center – Denise Duvall-Seaman
  • Cardiac Lab – Kyle Miller
  • CVICU – Laura Quinn
  • Electrophysiology Lab – Leann Logan
  • Financial Planning & Analys – Cyndi Pittman
  • Linen – Linen 2110
  • Nursing Admin – Catherine Luchsinger
  • Nursing Clinical Development – Jacqueline Staples
  • Neuro ICU Stepdown – Lesley Kirkendall
  • Pastoral Care – Anthony Burdick
  • Pathology General – Vicki Bland
  • Pharmacy – Dennis Roberts
  • Pre/Post Cath – Kyle Miller
  • Rad CT – Pamela Jennings
  • Rad Nuclear Medicine – Tracy Vest
  • Radiation Oncology – Robert Williard
  • Respiratory Therapy – Calvin Wordlaw
  • Surgery Finance – Financial Planing & Analys 2110
  • Surgery ISPD – Geraldine Duncan

BMH-North Mississippi

  • Administration – William Henning
  • Facility Patient Towers – Gary Baltimore
  • Gastrointestinal Lab – Teri Hudson
  • Labor & Delivery – Amy Brower
  • Med Surg 4 South B C – Anne Henson
  • Med Surg 5 North A B & C – Valerie Frakes
  • Nursery – Amy Brower
  • Nursing Admin – Mark Ottens
  • Occupational Therapy – Traci Moore
  • O/P Center Radiation Therap – Daniel Lenard
  • Pharmacy – Melvin Crumby
  • Physical Therapy – Traci Moore
  • Physical Therapy Op Rehab – Monica Johnson
  • Rad CT – Robert Bowen
  • Rad Diagnostic – Robert Bowen
  • Rad Ultrasound – Robeert Bowen
  • Surgery Admin – David Russell
  • Telemetry Services – Valerie Frakes

BMHSI – Metro

  • BHME – Jayne Greenwald
  • Medical Alternatives – Anna Pepper
  • Medical Alternatives – Chinyere Onyeagocha
  • Medical Alternatives – Daniel Little

BMH-Tipton

  • BCC Collierville – Jamekia Hubbard
  • BCC Collierville – Mindy Merkel
  • Emergency Room – Autumn Delashmit
  • Facility Patient Towers – Ginger Taylor
  • Med/Surg 61101 – Crystal Poole
  • Nursing Admin – Jackie Barton
  • Path General – Mary Smith
  • Pharmacy – Parker Harris
  • Physical Therapy – Jenna Shelton
  • Rad Diagnostic – Tiffany Cockman
  • Respiratory Therapy – Terri Wilson
  • Stem Cell Transplant – Kelly Gray

BMH- Union City

  • Ambulatory Care/MedSurg 2 North/Telemetry Service – Tammy Albright
  • Cardiac Rehab/CCU – Crystal Broyles
  • Case Management Admin – Stacie Britt
  • Emergency Room – Rhonda Hawks
  • Facility Patient/Linen/Medical Arts Building – Stephen Gaither
  • Labor & Delivery – Kay Newton
  • Nursing Admin – Lori Brown
  • Outpatient/Physical/Speech Therapy – Andrew Jackson
  • Pharmacy – Teresa Ervin
  • Rad Diagnostic – James Becton
  • Radiation Oncology – Lori Brown
  • Respiratory Therapy – Jim Robertson

BMH-Union County

  • Ambulatory Care – Jeffrey Howard
  • Case Management Admin – Lee Burskirk
  • CCU/Stepdown/Telemetry/Nursing
  • Office – Vickie Byars
  • Emergency Room – Mallory Quinn
  • Labor & Delivery – Cheryl Hodges
  • Oncology – Patricia Kelley
  • Pharmacy – Melvin Crumby
  • Med/Surg 2 Main – Sherry Elmore
  • Med/Surg Obstetrics – Cherly Hodges
  • Nursing – Cherly Hodles
  • Nursing Studentys – Heather Reid
  • Operating Room – Jeffery Howard
  • Path General – Amy Goolsby
  • Physical/Occupational/Speech Therapy – Sam Kitchens
  • Rad Diagnostic – Gary Tedford
  • Respiratory Therapy – Respiratory Therapy 5130

BMH-Women’s Hospital

  • Administration – Kevin Hammeran
  • Antepartum Unit – Lindsey Graham
  • Facility Housekeeping Pat – Debra Isbill
  • Mtl Mgmt General Stores – Larry Edwards
  • PD Perch – Melita Wilbanks
  • Physical Therapy – Allison Bosse
  • Security – Orlandis Blakley

MBMC-Jackson

  • Administration – Bobbie Ware
  • Case Management Admin – Amanda Keller
  • CV Diagnostic Cardio Stress – James Biggers
  • CV Diagnostic Ultrasound – James Biggers
  • Facility Patient Towers – William Mitchell
  • Information Systems – Niko Johnson Barnes
  • Infusion – Amanda James
  • MedSurg Rec – David Hamm
  • Neuro Sleep Disorder – Joseph Tillman
  • Oncology Services – John Hall
  • OP Cardiac – Janet Steen
  • PACU – Michael Lee
  • PBX – Darrell Russell
  • Pharmacy – George Ayers
  • Pharmacy Retail – Shanna Whitwell
  • Plant Operations Facility Services – Tony Strowd
  • Radiation Oncology – John Hall
  • Radiology CT – Jason Estridge
  • Radiology MRI – Jason Estridge
  • Radiology Ultrasound – Jason Estridge
  • Training Org Development – Tina Magers
  • Wellness Center – Tony James

NEA Baptist Clinic

  • 5th Floor Mob – Amy Dement
  • Care Coordination Mob – Jennifer Martinez
  • Care Coordination Mob – Misty Willard
  • Clinical Services Mob – Cara Bryant
  • Endocrinology Oh Mob – Amy Dement
  • Hospitalists Neabh – C Denise Johnson
  • Internal Medicine – Amy Dement
  • Neurology Oh Mob – Cara Bryant
  • Optical shop Mob – Cara Bryant
  • Osceola Oh – Rhonda Meeks
  • Pain Management Oh Mob – Stephanie Johnson
  • Physical Therapy Mob – Stephanie Johnson
  • Stadium Oh – Sylvia Zavala
  • \Surgery Neuro OH Mob – Ashton Bennett
  • Truman Oh – Melissa Roberts
  • Urology Oh – Taylor Cothern
  • Woodsprings Oh – Ambrea Owens

NEA-Baptist Jonesboro

  • 3 East – Amy Browning
  • Acute I/P Therapies – Tammy Richards
  • BCC – Kelley Tracy
  • Cardiac Lab – Joyce Lemieux
  • Cardiac Rehab – Joyce Lemieux
  • Cardiology Non Invasive – Joyce Lemieux
  • Case Mgmt Administration – Melissa Ryan
  • Center Mammography – Beverly Gober
  • EKG Lab – Joyce Lemieux
  • Facility Patient Towers – Bradley Clark
  • HIM – Connie Jones
  • HRD Administration – Lance Waring
  • Nursing Office – Brandi Miller
  • Pharmacy – Rodney Chastain
  • Physical Therapy – Stephanie Privett
  • Quality Improvement – Stephanie Taylor
  • Rad CT – Sharanda Holder
  • Rad Diagnostic – Becky Brewer
  • Rad Nuclear Medicine – Sharanda Holder
  • Rad Procedurees – Sharanda Holder
  • Rad Ultrasound – Becky Brewer
  • Telemetry Services – Emily Vinson
  • Transportation – Trevor Young